Specjalność: Język Polski
Specjalność język polski w Kolegium Nauczycielskim w Zamościu istnieje od 1990 roku.
- Opiekę naukowo-dydaktyczną nad specjalnością język polski sprawuje Instytut Filologii Polskiej KUL .
- Słuchacze III roku Kolegium otrzymują równolegle status studentów stacjonarnych III roku filologii polskiej KUL.
- Nauka trwa 3 lata i kończy się egzaminem dyplomowym dającym uprawnienia do pracy w zawodzie nauczyciela języka polskiego, w szkołach podstawowych i gimnazjalnych oraz egzaminem licencjackim KUL, dającym uprawnienia do studiów II stopnia (magisterskich).
- Absolwenci Kolegium, którzy uzyskali dyplom licencjata KUL z zakresu filologii polskiej mogš kontynuować naukę na stacjonarnych studiach II stopnia (magisterskich) na kierunku filologia polska w KUL lub ubiegać się o przyjęcie na studia II stopnia na innych uczelniach,
- Program nauczania na specjalności język polski jest kompatybilny z programem studiów na kierunku filologia polska w KUL i został zatwierdzony przez Radę Wydziału Humanistycznego KUL.
- Kadrę nauczającą stanowią wykładowcy Instytutu Filologii Polskiej KUL oraz pracownicy Kolegium.
- W ramach programu kształcenia na specjalności język polski wykładane sš przedmioty polonistyczne
- przedmioty humanistyczne
- przedmioty z zakresu specjalizacji nauczycielskiej,
- Słuchacze Kolegium Nauczycielskiego mogš ubiegać się o stypendia
Rekrutacja.
Warunkiem przyjęcia na specjalność język polski jest egzamin maturalny z języka polskiego na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Od początku istnienia Kolegium Nauczycielskiego z Zamościu specjalność język polski ukończyło 418 słuchaczy. Przeważająca większość z nich kontynuowała studia magisterskie na KUL lub w innych wyższych uczelniach kraju. Wśród absolwentów specjalizacji języka polskiego są
nauczyciele uczący w szkołach wszystkich poziomów, pracownicy muzeów, ośrodków kultury, dziennikarze, redaktorzy, pisarze, a także pracownicy naukowi.